flamingo05

 

 

Flamingolar’la yaşayan kent İzmir…

Yaban hayatın korunması konusunda duyarlı olan Derneğimiz, 5. Ulusal Kongremizde, Dalaman’da Deniz Kaplumbağlarını öne çıkarmış, bu yıl da kongre yeri olarak İzmir'i seçerken Flamingoları sosyal tema olarak belirlemiştir. 15-20 bin çift flamingonun ürediği İzmir’in Gediz Deltası, bu eşsiz canlıların dünya nüfusunun yüzde 10’unu barındırıyor. Bu yüzden İzmir, dünya flamingoları için en önemli yerlerden birisi. Flamingoların bu alanı seçmelerinin ana nedeni, Gediz Nehrinin İzmir Körfezi’nin içine doğru akarak eşsiz kıyı kordonları oluşturması. İzmir’in Gediz Deltasının bu özelliği 158 yıldır biliniyor ve bilimsel literatürde yer alıyor.

Elde edilen bilgiler ışığında; dönem dönem üreme ve beslenme alanlarında otoyol, liman vb yapılaşma projeleri nedeniyle flamingoların yaşam alanları tehdit altında! Dünyada İzmir’deki gibi flamingolarla insanların iç içe yaşadığı başka bir kent yok. Böylesi mucizevi bir doğa mirasını korumak bizlere önemli bir sorumluluk yüklüyor.

İzmir’in Çiğli ilçesindeki İnciraltı koruma alanı, ülkemizin en büyük kuş cenneti olup, Leylek, Suna, Angıt, Deniz Kırlangıcı, Uzunbacak, Arıkuşu, Kuyrukkakan gibi 220 kuş türünün barınmasının yanında 59 kuş türü de kuluçkaya yatmaktadır. Kongremizin, yoğun bilimsel ortamının yanı sıra doğal hayatın korunmasına yönelik bir farkındalık yaratma konusunda katılımcılarımıza katkı sunmasından mutluluk duyacağız.